Skip to main content Skip to footer

Det sker på Akademiet

30-05-2026

Omvisning i BGK Nords årsudstilling 2026

Kom og mød den unge samtidskunst, når vi har omvisning for BGK Nords Årsudstilling i Orangeriet i Folkekirkens Hus. Udstillingen præsenterer en række nye værker skabt af talenter ved Aalborg Talentakademi - BGK Nord.

Kom se de udstillede værker lørdag d. 30. maj 2026 kl. 14.00 til 15.00, når vi har i udstillingen, hvor en håndfuld BGK’ere vil give et større indblik i processen bag de udstillede værker. Udstillingen er åben i perioden fra d. 13. maj - 1. juni 2026 inden for Folkekirkens Hus’ åbningstider.

BGK Nord (Billedkunstnerisk Grundkursus) er en forberedende kunstuddannelse, hvor du kan udvikle dit talent igennem professionel undervisning. Vi arbejder med billedkunst på et fagligt højt niveau i rammer, der giver plads til læring ved kreative processer og eksperimenterende selvstændigt kunstnerisk arbejde, fri og kritisk tænkning, refleksion og kunstnerisk bevidstgørelse.